Vėliavų gamyba Žemės dienai – būdas atkreipti dėmesį į planetos problemas

Kovo 20-ąją pasaulyje minima Žemės diena. Tai ir astronominio pavasario diena, pavasario lygiadienis. Būtent kovo 20-21 dienomis visame pasaulyje diena ir naktis yra vienodo ilgio, na o Šiaurės pusrutulyje dienos pamažu ima ilgėti ir laukiame tikrojo pavasario bei vakaros.

Žemės diena Lietuvoje minima nuo 1992 metų. Šios datos minėjimą organizuoja Aplinkos apsaugos ministerija ir kiekvienais metais atsiranda vis daugiau norinčių prisidėti prie šips datos minėjimo. Didėja visuomenės sąmoningumas ir vis daugiau kreipia dėmesio Žemės planetos problemoms. Populiarėja aplinkosaugos temos, rengiamos įvairios planetos švarinimo akcijos, ugdomas sąmoningumo judėjimas, kuris skatina atsisakyti greito vartojimo prekių, plastiko, mažinti šiukšlių kiekį, rinktis tvarias ir aplinkai draugiškas alternatyvas.

Su Žemės diena vaikai susipažįsta dar mokykloje. Kiekviena mokykla organizuoja renginius ir akcijas Žemės dienos proga. Vaikai yra skatinami galvoti apie aplinkosaugos problemas ir pradėti nuo savęs – nešiukšlinti, gerbti gyvąją gamtą, naudoti mažiau plastiko ir atkreipti tėvelių dėmesį į tai. Mokyklos pasipuošia Žemės vėliavomis – Žemės planetos vaizdu mėlyname fone. Vėliavų gamyba tampa smagia užduotimi vaikams, kuri turi ir kitą žinutę. Kadangi nupiešti Žemės planetos žemynų kontūrą – iš tiesų nelengva užduotis, vaikams siunčiama pasąmoninė žinutė, jog planeta yra daug didesnė ir sudėtingesnė nei pasaulis, su kuriuo jie susiduria kasdien. Vaikų kūriniai eksponuojami mokyklose, rengiamos inkilėlių kėlimo akcijos, tvarkoma aplinka. Labai svarbu kad sąmoningumo ugdymas prasidėtų dar mokyklose – planeta Žemė susiduria su kaip niekad didelėmis problemomis, sukeltomis neatsakingos žmonių ūkinės veiklos. Niekam ne paslaptis kad planetos klimatas keičiasi ir šyla, vis dažniau susiduriame su ekstremaliais klimato svyravimais, audromis. Metų laikai praranda savo įprastus bruožus, kyla vandenyno lygis. Deja, tačiau kol kas nesiimta rimtų priemonių klimato kaitos stabdymui, nors Europos sąjungoje ir veikia itin griežti aplinkosauginiai reikalavimai. Bene didžiausią žalą planetai daro iškastinio kuro naudojimas, laivyba. Pasaulio vandenyne plaukioja ištisos šiukšlių salos, kurioms išvalyti prireik ištisų dešimtmečių.

Planeta žemė turi rimtų problemų ir su jomis susidursime tik dar aštriau nei iki šiol. Todėl būtina ugdyti žmonių sąmoningumą ir pradėti nuo savęs – mažinant vartojimą, nešvaistant, elgiantis atsakingai. Todėl nenumokime ranka į tokį, rodos, nieko nereiškiantį užsiėmimą kaip mažyčių popierinių vėliavų gamyba Žemės dienos proga – galbūt mažojo Žemės gyventojo galvoje matant vaizdus, kuriuose kenčia mūsų planeta, gims sąmoningumo užuomazga ir didelis ryžtas pakeisti tai, kaip gyvename šiandien tam, kad ateities kartos galėtų džiaugtis švaresne ir sveikesne aplinka.