Kokius pamatus pasirinkti karkasiniam namui?

Karkasinių namų statyba itin suaktyvėjo pastaraisiais metais, namų statytojai ir apsigyvenę juose  puikiai įvertina jų privalumus. Skandinavijoje ne vienerius metus statomi ir populiarus namai su geriausiomis statybų tradicijomis atkeliavo ir į Lietuvą. Ir nors daug kalbama apie pačius karkasinius namus, jų privalumus, statybos ypatumus. Tačiau prieš pradedant statybą, kuri yra paprasta ir greita, reikia daug ką suplanuoti, suprojektuoti ir nuspręsti. Vienas tokių dalykų, kone svarbiausias –kokie pamatai karkasiniam namui turėtų būti parinkti.

Viena dažniausiai daromų klaidų, ne tik statant karkasinius namus, tačiau ir apskritai statyboje, yra tai, kad vertinamas namo projektas, namo masė, dydis. Tačiau šie parametrai turi tik antraeilį vaidmenį. Namo pamatų pasirinkimas priklauso ne nuo pačio statomo namo, tačiau nuo to kur statomas namas. Tiksliau, nuo grunto esančio slype. Pirmiausia turi būti atlikti grunto tyrimai, sužinoma koks yra gruntas, kokiame aukštyje yra gruntiniai vandenys, kokiame gylyje stabilus gruntas. Turint visus parametrus rankose, konstruktorius gali paskaičiuoti kokių pamatų reikia atlaikyti konktretų namą ir pateikia rekomendacijas bei planus. Jų iš tikro reikėtų laikytis.

Karkasinis namas yra daug lengvesnis nei paprastas mūrinis, todėl pamatai paprastai kainuoja gerokai mažiau. Tai didelis privalumas, leidžiantis skirti daugiau pinigų kitiems svarbiems namo statybos etapams.

Namo rūsiai Lietuvoje tampa nebemadingi, todėl jei statomas namas be rūsio, dažnai pasirenkami gręžtiniai pamatai. Pamatai karkasiniam namui turi būti rengiami ne rečiau nei kas 2 – 2,5 metro. Ant pamato reikalingas rostverkas – kapitalinėms sienoms 400 x 300, nekapitalinėms 400 x 200. Lietuvos žiemos nėra galingos, įšalas negilus, todėl paprastai pakanka 1,5 – 2 metro gyli polių.

Gręžtiniai pamatai apskritai mėgiami statybininkų, kurie išskiria šiuos pamatų privalumus:

  • Pigūs,
  • nedaug žemės darbų, nėra kasamos tranšėjos,
  • greitai atliekami darbai,
  • tinkami namui be rūsio,
  • geriausias pasirinkimas lengviems karkasiniams ir skydiniams namams.