Paminklai ir kiti gaminiai iš granito: ką reikėtų žinoti apie šią medžiagą?

PaminklaiLotyniškai žodis granum reiškia kruopelę arba grūdą, tačiau tai visiškai prieštarauja tam, kaip mes suvokiame granitą. Granitas yra tvirtas ir ilgaamžis akmuo, iš kurio gaminami paminklai, antkapiai, skulptūros, tvorelės ir įvairūs kiti gaminiai. Iš tiesų granitas yra uolieninė medžiaga, sudaryta iš kvarco, feldšpatų, žėručių arba amfibolų, kitaip sakant tik viena iš didelio būrio kietų uolienų, susidariusių Žemės gelmėse, atvėsus skystai magmai Granitas gali būti įvairių formų ir dydžių – pasitaiko ir granitinių riedulių, ir labai mažų granitinių akmenukų.

  • Kada susidarė granitai?

Granitai susidaro Žemės gelmėje ir tik kai kurie iš jų yra pamažu išstumiami į paviršių. Seniausių granitų amžius siekia daugiau nei 3 milijardus metų, o bene jauniausiems, esantiems Malaizijoje, granitams yra tik 10 milijonų metų. Pats granitų kūnas formuojasi – aušta ir kristalizuojasi – milijonus metų 15-20 kilometrų gylyje, todėl iki kol jie iškyla į Žemės paviršių praeina didžiulis laiko tarpas. Daugiausiai granitų formuojasi seismiškai aktyviose Žemės rutulio vietose, tektoninių plokščių sandūros taškuose, kur dažni žemės drebėjimai bei ugnikalnių išsiveržimai.

  • Kuo skiriasi granitai iš skirtingų šalių?

Dėl labai ilgo formavimosi laiko granitai beveik visur yra vienodi. Nesvarbu, ar jis iškastas Europoje, ar Azijoje, ar Amerikoje. Granitai planetos gelmėse susidarydavo visą Žemės egzistavimo periodą, kai kito žemynų išsidėstymas, jie skilo ir judėjo. Tad nieko keisto, kad milijonus metų skaičiuojantis akmuo yra beveik identiškas, nors dabar jis iškasamas priešingose pasaulio pusėse.

  • Kaip keičiasi granitas?

Nors atrodo, kad tokia tvirta ir iš pat Žemės gelmių iškilusi medžiaga turėtų būti amžina, deja, taip nėra. Kaip ir bet kas kitas, granitas auga, bręsta, sensta ir galiausiai miršta. Iškilusį į paviršių akmenį ima veikti gamtiniai veiksniai – vėjas, saulė, lietus, o svarbiausia –  žmogus. Pamažu granitas pradeda keisti  – jo paviršiuje atsiranda raudonos, rudos, rusvos dėmelės, jis tarsi ima rūdyti. Taip pat, kintant granitą sudarančioms uolienos, galimos ir baltos bei pilkšvos dėmeles. Tai neįvyksta per metus ar per dešimt, tačiau granitas – neamžinas.

Jei norite išsaugoti granitinį gaminį kuo ilgiau nepakitusį, pasirūpinkite, kad jo paviršius būtų kuo lygesnis ir be plyšelių. Be to, neleiskite jam apsamanoti, nuvalykite dulkes ir purvą.

Administratorius